Fransa - İşverene Eşlik Eden Özel Eleman İçin Vize

Ana Belgeler (Zorunlu) 

  1. Dikkatlice ve tamamı doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış, Fransızca veya İngilizce Schengen vize talep formu. Schengen vize talep formunun son sayfasında ; biri 37 nolu kutucukta, diğeri de sayfanın sonunda olmak üzere 2 imza bulunmalıdır. Reşit olmayan kişilerin imzalarını yasal velileri atmalıdır (2’şer adet.)
  2. Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha fazladan geçerlilik süresi olmalıdır.
  3. Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.).
  4. Beraber seyahat edilecek kişi veya kişilerin geçerli Schengen vizeleri, yeşil pasaportları ya da vizeden muaf bir ülke (Avrupa Birliği ülkeleri gibi..) vatandaşlığına ilişkin kimlikleri varsa bu belge veya belgelerin fotokopileri de dosyaya eklenmelidir.
  5. Kimlik fotokopisi.
  6. İki adet fotoğraf :2 adet yeni çekilmiş renkli biometrik fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşe’de yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Dini sebeplerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir.
  7. Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası.

Bu bilgi notu, 6 aylık sürelerde 90 günü aşmayan seyahatler için Fransa’da veya Fransız denizaşırı bölgelerde işverenine eşlik eden Fransız veya yabancı şahısların ev içi çalışan personelinin durumunu açıklar.

Tanımlanan prosedür, tüm Fransız ve yabancı işverenlere uygulanır. Tüm maaşlı kişilerin, DIRECCTE tarafından verilen çalışma izni sahibi olması zorunluluğunu getiren iş Kanunu uygulamasından (R. 341-1 maddesi) ileri gelir.

İş kanunu, çok kısa süreli seyahatler için hiçbir değişiklik öngörmez. Çalışma koşulları Fransız kanunlarına uygun olmayan ev içi çalışan personellerle ilgili şikayetler Fransız adaletine yapılabilir.

Dikkat : vize, başka bir Schengen Ülkesinde dolaşım izni verir fakat çalışma izni vermez.

Prosedür:

1 İşveren :
  İşveren, Fransa’da öngörülen seyahat süresini (seyahatlerin toplam süresi 6 aylık dönemlerde 3 ayı geçmemesi koşuluyla bir yıllık Geçici Çalışma İzni verilebilir) belirterek http://immigration.gouv.fr sitesinde yer alan CERFA n° 13647*02 « détachement de salarié hors mobilité intragroupe » formunu doldurur ve imzalar. Aynı işverenin ev içi çalışan personelinin tümü için tek bir CERCA formu doldurulmalıdır;
  daha sonra bu formu, başlığı “ev içi çalışan personel için Geçici Çalışma İzni talebi” (demande d’APT pour du personnel de maison) olan bir e-posta eki olarak Fransa’daki ilk ikamet yerinde yetkili olan DIRECCTE’in genel e-posta adresine iletir, bu e-postada bir senelik Geçici Çalışma İzni söz konusu olduğu belirtilmelidir ve Fransa’daki ilk ikamet yerinin adresi yazılmalıdır.
2 DIRECCTE :
  CERFA formunu ele alır (Geçici Çalışma İzni hanesini işaretleyerek), böylece milli toprağın tümü için geçerli Geçici Çalışma İzni değeri kazanır.
  işverene iletir veya bir e-postanın eki olarak 8 gün içinde gönderir;
  orijinal Geçici Çalışma İznini posta ile işveren tarafından belirtilen Fransa’da ilk ikamet adresine gönderir.
3 Çalışan daha sonra aşağıdaki belgelerle bir vize talebinde bulunmalıdır
  Dikkatlice ve tamamı doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen formu. Schengen formun 3. sayfasında ; biri 37 nolu kutucukta, diğeri de sayfanın sonunda olmak üzere 2 imza bulunmalıdır.
  Pasaportun aslı.
  Varsa, pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisi
  Gidiş – dönüş uçak biletleri rezervasyonu
  Kimlik fotokopisi
  Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş, beyaz fonlu iki (2) vesikalık fotoğraf
  Vize başvurusu sırasında ödenecek 60€ vize ücreti (vize reddedilse de iade edilmez)
  DIRECCTE onaylı CERFA formu;
  Çalışanın seyahat masraflarını üstlendiğine dair işverenin yazılı taahhüdü;
  URSSAF’a işveren katkı paylarının ödeneceğine dair beyanname;
  çalışanın sağlık ve yurda dönüş masraflarını kapsayan sigorta.
  Konaklama belgeleri
  Tüm seyahat süresini kapsayan onaylı otel rezervasyonu ya da arkadaşlarınızda veya akrabalarınızda kalacaksanız belediyeden alınmış davetiye
  Fransa’da oturma belgesi veya davet eden kişinin oturma belgesi.

 

Eğer başvuru sahibinin masraflarını bir başkası karşılıyor ise (anne, baba, akraba, vb.), o kişiye ait finansal ve mesleki belgeler dosyaya eklenmelidir, ayrıca masrafları karşılayan kişiden dilekçe alınmalıdır.

Başvuru Yap
Bilgileri e-mail adresinize gönderebilirsiniz