Fransa Vizesi

Fransa Vizesi Başvurunuzu İlk Defa Mı Yapıyorsunuz?

Fransa Vizesi

İlk defa Fransa vizesi başvurusu yapacak olan vatandaşlarımızın konsolosluklarda yapacakları başvurularda bıraktıkları izlenim çok önemlidir. Konsoloslukların dikkat ettikleri hususlardan biri de budur. Sizin konsolosluğa her hangi bir sıkıntı yaratacağınız hissine kapılmalarına müsaade etmeyiniz.

Daha önce vize başvurusu yapmış ve kabul edilmişse sizin önünüze pek fazla sorun çıkmayacaktır. Konsolosluklar vize verdiği kişiler için ikinci kez detaylı kontrol sağlamayı ön görmezler. Son gidişinizden itibaren herhangi bir adli sicil kaydınıza işlenmiş suç yok ise gerekli evrakları toplayıp başvurunuzu yaptıktan sonra, sorunlarla karşılaşmadan tekrardan vizenizi alabilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Fransa’nın Vize Politikası

Fransa dünyanın en köklü ülkeleri arasında bulunmaktadır. 1789 yılında yapılan Fransız İhtilali ile birlikte ülkede krallık son bulmuş ve Cumhuriyet devleti olarak günümüzde halen varlıklarını sürdürmektedirler.

Fransa’da yaşanan terör olayları sonrası vize politikasının değiştiği konuşulsa da, Fransa’dan gelen açıklamada vize politikasında hiçbir değişiklik olmadığını belirtmişlerdir. Bu yüzden Fransa seyahatiniz için bu konudan bir problem yoktur.

Fransa vizesi alırken profesyonel bir acente ile çalışma imkânınız varsa vize konusunda yaşayabileceğiniz sıkıntıların azami seviyelerde olacağını bilmelisiniz. Siciliniz ile ilgili her hangi bir sorun yok ise Fransa vizesi alırken sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Fransa’nın Schengen Üyeliği Var Mı?

Fransa Cumhuriyeti’nin, Schengen ülkeleri arasında kurucu üye olarak anlaşma imzalandığı tarihten bu yana üyeliği bulunmaktadır.

Kurucu üyeler;

  • Fransa
  • Batı Almanya
  • Belçika
  • Lüksemburg
  • Hollanda

Fransa Vize Başvurusunda Önemli Olan Hususlar

Fransa vize başvurusu

Fransa vizesi alırken birçok nedenden dolayı konsolosluklar vizenizi vermeyebilirler. Konsolosluklarda bıraktığınız izlenim çok önemlidir. Genellikle vize alamamanızın arkasındaki sorunları şu şekilde listelenebilir.

  • Fazlasıyla eksik bırakılmış evraklar
  • Sicil kaydınızın temiz olmaması
  • Başvurunuzu doğru şekilde yapmamanız
  • Vize başvuru ücretini eksik veya yatırmamanız.

Gibi maddeler ile izin belgesini alamamanızın arkasında ki sorunları çözebiliriz. Bu önemli olan maddeleri dikkate alırsanız Fransa vizesi alırken herhangi bir problem yaşamazsınız. Konsolosluklara olan tavrınız çok önemlidir, konsolosluklara karşı saygılı ve kullandığınız kelimeleri seçerek kullanmalısınız, bunlara dikkat ettiniz sürece vize almakta sorun yaşamazsınız.

Konsolosluklara ekonomik durumunuzun yeterli olduğunu Fransa’da yapacağınız harcamaları karşılayabileceğinizi ve kesin dönüş tarihi gibi belirtmeler yaptınız zaman karşınıza çıkacak sorunlar azami seviyelere inecektir.

Bir diğer husus olarak da üzerinizde bulunan kayıtlı ne kadar belge varsa Fransa vizesi için, konsolosluklara başvuru sırasında fotokopisini götürmeniz fayda sağlayacaktır.

Ülkelerinin sınırları arasında anlaşma gereği polis ve asker bulunmamaktadır. Daha sonra birçok ülkenin katılımıyla genişleyen Schengen ağı birkaç Avrupa ülkesi hariç, neredeyse bütün Avrupa’yı kapsamaktadır.  

Şu an için anlaşmayı imzalamış 26 üye ülke bulunmaktadır. Diğer Avrupa devletlerinin de bu anlaşmayı imzalamak istemesiyle Schengen üyeliğine belirli şartlar getirerek ekonomisi yeterince güçlü görülmeyen devletlerin bu anlaşmaya katılması geçici süre ile engellenmiş durumdadır. 2011 den bu yana anlaşmaya katılmak isteyen birçok Avrupa devleti bulunmaktadır.

Schengen kurallarınca eksik belge beyanında izin belgesinin verilmemesi ön görülmektedir. Fransa için Schengen vizesi almanız durumunda bu ülkelere de kontrol sağlanmadan giriş ve çıkış yapabilirsiniz, bunun için pasaport kontrolü dahi olmaz (uçak ile seyahat etmiyorsanız).