Hollanda Vizesi

Hollanda vizesi

Hollanda Krallığı Schengen anlaşma ülkeleri arasında bulunan bir ülkedir. Schengen vizesi aldığınız zaman bu ülkeye seyahat edebilirsiniz.

Yapmak istediğiniz seyahat için gerekli başvuru belgelerini hazırlayıp konsolosluğa sunmalısınız.

Hollanda Vizesi İçin Başvuru İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Hollanda vizesi için hazırlanmış olan başvuru formunu seyahat edecek kişi bizzat kendi eksiksiz doldurarak imzalamalıdır. Başvuru formunu Hollanda konsolosluğuna ve ya konsolosluk tarafından onay verilmiş acentelere ileterek başvuru sürecinizi başlatmış olursunuz.

Konsolosluktan ya da acentelerden vize başvurusu için istenen gerekli belgeleri öğrenerek, evraklarınızı hazırlayıp konsolosluğa sunmalısınız.

Hollanda Vizesi Alırken Ne Tür Sorunlarla Karşılaşabilirim?

Hollanda vizesini alırken sıkça karşılaşılan bazı sorunlar vardır. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz;

 1. Gerekli evrak listesinde bulunan evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Çünkü en çok karşılaşılan sorunlardan biri eksik evrak beyanıdır. Sizden hazırlanması istenen bütün belgeler gerekli görülmektedir.
 1. Yatırılması gereken vize harcının eksik ya da hiç yatırmamak. Unutmayın ki bu ücret vize için ödenen bir para değildir. Yalnızca başvurunuzun dikkate alınması için yatırılmalıdır. Bu ücreti istenilen zamanda yatırmadığınız zaman başvurunuz dikkate alınmayacaktır.
 1. Adli sicilinizde bulunan bir suç kaydı varsa bu vize almanıza engel olacaktır. Konsolosluklar kendi ülkesinde yaşayan insanların güvenliğini sağlamak amacıyla bu hususa dikkat etmektedir. Suç türü önemsenmeksizin, sicilinizde bulunan herhangi bir suç vizenin önünde ki büyük engellerden biridir.

Hollanda’ya Hangi Vize Türüyle Gidebilirim?

Hollanda

25 Mart 1995’te Schengen ülkeleri arasına katılan Hollanda Krallığı, Schengen vizesi ile bu tarihten itibaren ülkelerine seyahat edilmesini sağlamıştır. Hazırda bulunan süresi dolmamış Schengen vizeniz varsa Hollanda için ayriyeten vize almanıza gerek yoktur. Schengen vizesi ile birçok Avrupa ülkesine de herhangi bir sorunla karşılaşmadan olmadan giriş-çıkış hakkına sahip olursunuz.

Hollanda’da 90 gün ve ya daha uzun sürelerde kalmanız gerekiyorsa Hollanda Ulusal vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Hollanda ulusal vizesi 6 ve ya 9 aya kadar uzayabilmekte. Genelde ulusal vizenin kullanım alanları;

 • Öğrenci Değişim Programı (Erasmus)
 • Aile Ziyareti
 • Aile Birleşimi
 • Oturma İzni

Hollanda Vizesi Almak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Hollanda vizesi için yaşadığınız şehirdeki Hollanda konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Yaşadığınız şehirde Hollanda konsolosluğu bulunmuyorsa en yakın şehirdeki konsolosluklara da başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu işlemlerle uğraşmak istemeyen kişiler, konsolosluklar tarafından onay verilmiş acenteler aracılığıyla da başvurularını yapabilmektedirler.

Bu iş ile uğraşan firmalar vize alma konusunda profesyonel bir çalışma yürütmektedir. Buna nazaran bilgi ve tecrübeleriyle adınıza hazırlanması gereken belgelerde size yardımcı olarak, başvuru sürecini hızlandırabilirler.

Bir diğer husus olarak Hollanda vizesi başvurusu yaparken, konsolosluk çalışanlarına karşı kullandığınız kelimeleri özenle seçmeli ve çalışanlara saygı ile yaklaşmalısınız. Sizin dış görünüşünüzden takındığınız tavra kadar her şeyi dikkatle inceleyeceklerdir. Bu bakımdan çalışanlara karşı saygılı olmayı ihmal etmeyiniz.

Hollanda Vizesi Çeşitleri

 1. Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda için ilk defa Schengen vizesi alıyorsanız size verilecek olan vizenin süresi 1 hafta olacaktır. Bu vizenin süresi daha sonra ki seyahatlerinizde kademeli olarak artacaktır.

Turistik Vizesi

 • Ticari Vizesi
 • Aile Ziyaret Vizesi
 • Transit Vizesi

Schengen vizesi kapsamında yer almaktadır.

 1. Ulusal Vizesi veya D Vize

Hollanda’da geçireceğiniz süre 90 günden uzun ise başvuracağınız vize türüdür. Çalışma izni veyahut oturma izni için alınan vize türleri arasındadır. Yapacağınız başvuruda Schengen vizesi ile Hollanda ulusal vizesi başvuru evrakları değişiklik göstermektedir.

 1. Express Vize

Acil olarak Hollanda’ya gitmeniz gerektiği zaman başvuru yapacağınız vize türüdür. Ancak bu vize kısa süreli olarak verilebilmektedir. Başvuruda işlemlerin tamamlanması için verilen süre diğer vize türlerinin sürelerine nazaran daha kısa sürmektedir.