Yunanistan’da Kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler

Atina-Akropolis

Yunanistan ve batı medeniyetinin simgesi olmuş bu tarihi kale, geçmişten günümüze kadar hala varlığını sürdürmektedir. Yunanlılar için ayrı bir önem taşıyan bu antik kale her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Döneminin evrensel medeniyet simgesi olmuş bu antik kale görülmesi gereken turistik mekânların başında gelmektedir.

Girit-Hanya

Hanya şehrini önemli kılan en büyük özelliği Minoan medeniyetine ait kalıntıların bulunmuş olmasıdır. Bunun önemli olmasının nedeni şehrin eski medeniyetlerden bu yana kullanılmış olması ve birçok tarihi mekân içermesidir. Bu şehrin mimari yapılarında Venedik ve Osmanlı yapılarına oldukça sık rastlanılmaktadır. Şehir ikinci dünya savaşında hava harekâtına maruz kalmış olmasına rağmen yapılan yenileme çalışmalarıyla eski mimari dokusu yeniden kazandırılırmış.

Santorini-Adalar

Yunan adaları denildiğinde akla gelen ilk isimdir Santorini. Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bu ada, giriş izni taleplerin fazla olmasından dolayı bu adayı değerli kılmaktadır. Otel ve yiyecek, içecek fiyatlarının çok yüksek olduğu bir mekân olarak da bilinmektedir.

Knosos-Kandiye

Minoan medeniyetinden kalma kalıntıların açık bir müze olarak sergilendiği bu mekân Yunanistan için önemli bir konumdadır. Avrupa’nın en eski kentleri arasında yer almaktadır. Girit şehrinin içinde bulunmaktadır.

Rodos Adası

Türkiye’ye oldukça yakın bir konumda bulunan Rodos Adası her yıl binlerce Türk ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bütün dünyaya ün salmış bu ada, tarihi yapısıyla ve sokaklarıyla ön plana çıkmaktadır. Tarihi dokusunu koruyan bu ada, geçmişten günümüze mimarisiyle yaşanmışlıkları önümüze seriyor. Yunanistan ziyaretinde kesinlikle uğranması gereken adaların başında gelmelidir.

Yunanistan Hakkında

Balkan yarımadasında kurulmuş olan bu devlet, 1821’de Yunan Krallığı adı altında kurulduğu bilinmektedir. Nüfusunun sadece küçük bir kısmı etnik yapıdan oluşmaktadır. Etnik nüfus ülkenin sadece %4 ünü oluşturmaktadır.

 Adaları ile dünyaya ün salan bu ülke her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor. Ege denizinin mavilikleri ile bütünleşen bu adalar tatilinize heyecan ve eğlence katacaktır.

Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik, Türkiye Cumhuriyeti için ayrı bir önemi vardır. Atatürk’ün yaşadığı evi koruma altına alan ve restoresini sağlayan Yunanistan, buraya her yıl binlerce Türk turistin gelmesini sağlıyor.